Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 18-1961    Version: 1
Type: Agenda Item Status: Approved
File created: 12/17/2018 In control: Board of Supervisors
On agenda: 1/8/2019 Final action: 1/8/2019
Title: Clerk of the Board recommending the Board make the following Non-District specific appointments to various Boards, Commissions or Committees for the terms stated. Agricultural Commission Reappoint Chuck Bacchi, Livestock Industry Representative, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Ron Mansfield, Fruit/Nut Representative, Term Expiration 1/1/2023. Behavioral Health Commission Appoint Karis Holman, Member, Term Expiration, 1/1/2022. Appoint Debra Thornburgh, Member, Term Expiration 1/1/2022. Board of Appeals Reappoint Bill Carey, Community At Large, Term Expiration 1/1/2022. Reappoint James (JR) Rahrick, Engineer, Term Expiration 1/1/2022. Civil Service Commission Reappoint Kenneth E. Cater, Member, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Edward I. Miller, Member, Term Expiration 1/1/2023. Clean Tahoe Community Task Force Reappoint Peter Spellman, Member, Term Expiration 1/1/2021 Commission on Aging Reappoint Roberta Rimbault, Member At Large, Term Expiration, 1/1/2021. Diamond Spring...
Attachments: 1. Public Comment Rcvd 1-8-19 BOS 1-8-19, 2. Public Comment Rcvd 1-7-19
Title
Clerk of the Board recommending the Board make the following Non-District specific appointments to various Boards, Commissions or Committees for the terms stated.
Agricultural Commission
Reappoint Chuck Bacchi, Livestock Industry Representative, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Ron Mansfield, Fruit/Nut Representative, Term Expiration 1/1/2023.

Behavioral Health Commission
Appoint Karis Holman, Member, Term Expiration, 1/1/2022.
Appoint Debra Thornburgh, Member, Term Expiration 1/1/2022.

Board of Appeals
Reappoint Bill Carey, Community At Large, Term Expiration 1/1/2022.
Reappoint James (JR) Rahrick, Engineer, Term Expiration 1/1/2022.

Civil Service Commission
Reappoint Kenneth E. Cater, Member, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Edward I. Miller, Member, Term Expiration 1/1/2023.

Clean Tahoe Community Task Force
Reappoint Peter Spellman, Member, Term Expiration 1/1/2021

Commission on Aging
Reappoint Roberta Rimbault, Member At Large, Term Expiration, 1/1/2021.

Diamond Springs and El Dorado Community Advisory Committee
Reappoint Bob Smart, Member, Term Expiration 1/1/2022.
Reappoint Erik Peterson, Member, Term Expiration 1/1/2022. (Not seeking reappointment)

El Dorado County Child Abuse Prevention Council
Reappoint Kevin Monsma, Community Based Organization, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint Kevin Brown, Community Representative, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint Kim Nida, Criminal Justice Organization, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint David Ashby, Heath and Mental Health Provider, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint Patrick M. Klein, Health and Mental Health Provider, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint Michael Ungeheuer, Heath and Mental Health Provider, Term Expiration 1/1/2021.
Reappoint Tanya Walker, Parent/Primary Caregiver Representative, Term Expiration 1/1/2021.

El Dorado Solid Waste Advisory Committee
Reappoint Pierre F. Rivas, Member, City of Placerville, Term Expiration 1/1/2024.
Appoint Rich Vahl, Member, El Dorado Disposal,...

Click here for full text