Title
Elections Department recommending the Board approve Special District Board Members who have filed for office and nominees recommended by the district in lieu of election held on Tuesday, November 8, 2022.
body
FUNDING: N/A
DISCUSSION / BACKGROUND
Elections Department recommending appointments of Directors in lieu of election held on Tuesday, November 8, 2022.
Pursuant to Election Code 10515, the Board of Supervisors must make the appointments of Special Districts that did not appear on the November 8, 2022, ballot due to either an insufficient number or absence of nominees. The Board shall appoint all candidates who have filed a Declaration of Candidacy and may appoint any nominees who have been recommended by the Directors of the district. The nominees appointed shall qualify and take office and serve exactly as if elected at a general district election for the office.
NOMINEES THAT FILED FOR CANDIDACY OR RECOMMENDED BY THE DISTRICT
COMMUNITY SERVICE DISTRICTS
AUDUBON HILLS COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District III)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: James Gasper and Holly Roush
CAMERON ESTATES COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Lynn Kissel and Richard Thomson
Appoint one nominee recommended by the district: Peter Reese
CAMERON PARK COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District I, II and IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Dawn Wolfson, Tim Isreal and Monique Scoby
CONNIE LANE COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: Mary Ellingsworth and Jennifer Kleinhesselink
COSUMNES RIVER COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: John Kahling and Robert Stockel
EAST CHINA HILL COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II and III)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees recommended by the district: Jon Jaime Baer, Lloyd Rutherford and Craig Zaragoza
FALLEN LEAF LAKE COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District V)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Daniel Kramer
Appoint one nominee recommended by the district: Bruce Hart
GARDEN VALLEY RANCH ESTATES COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: Frank Clark and Inga Cornett
GOLDEN WEST COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Paul Sullivan
Appoint two nominees recommended by the district: Leanne Marie Stoddard and Joel John Borges
GREENSTONE COUNTRY COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Teryl Allen and Jeffery Young
GRIZZLY FLATS COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Bob Chigazola and Kent Malonson
HICKOK ROAD COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: Brian McGlinchey and Tim Schmitt
HILLWOOD COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Michael Seligsohn
Appoint one nominee recommended by the district: Jim McCable
HOLIDAY LAKE COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees recommended by the district: Bob Dacy, Fred Ott and Dave Reed
KNOLLS PROPERTY COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Robert Shuman
Appoint two nominees recommended by the district: Helen Mitakys and Brian Roberson
MORTARA CIRCLE COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees recommended by the district: Ben Thompson, Matt Hall and Vacant
NASHVILLE TRAIL COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II and III)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: Gary Ward and Eliane Judd
SHOWCASE RANCHES COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Lee Hodge and Yolanda Rojas O’Shea
Appoint one nominee recommended by the district: Roger Kemm
SIERRA OAKS COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District III)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees recommended by the district: Karen Case and Michael Harris
Appoint one nominee recommended by the district: Vacant
WEST EL LARGO COMMUNITY SERVICES DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Stephen Griffin and Thomas Jamrowski
Appoint one nominee recommended by the district: John Proctor
SCHOOL DISTRICTS
BLACK OAK MINE UNIFIED SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: One Director (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Bill Drescher (Trustee Area 2)
CAMINO UNION SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II, III &IV)
Vacancies: One Director (short term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Maggie Bush
EL DORADO COUNTY OFFICE OF EDUCATION
(Supervisorial District I, II, III, IV and V)
Vacancies: One Directors (full term), Elected by area
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Georgi Knight (Trustee Area 1)
INDIAN DIGGINGS SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected by area
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Julie Clement and Barbara Smith
LAKE TAHOE UNIFIED SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II, and V)
Vacancies: One Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee recommended by the district: Jon Hetherton (Trustee Area 2)
LAKE TAHOE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT
(Supervisorial District II, and IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Kerry David (Trustee Area 1), Jeff Cowen (Trustee Area 2) and Tony Sears (Trustee Area 5)
LATROBE SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominee that filed: Jared Meredith and Scot Yarnell
PIONEER UNION SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Nathanial Houston
Appoint two nominees recommended by the district: Cory Morrison and Patricia Ciampa
PLACERVILLE UNION SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II, III and IV)
Vacancies: One Director (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Michael Bouchard
SILVER FORK SCHOOL DISTRICT
(Supervisorial District II and IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Alison Stanton
Appoint one nominee recommended by the district: Brett Schlueter
FIRE PROTECTION DISTRICTS
EL DORADO COUNTY PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District II, III and IV)
Vacancies: One Director (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Mickey Kaiserman (Division 2)
EL DORADO HILLS COUNTY WATER / FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District I, II and IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Jim Hartley, Tim White and Greg Durante
GARDEN VALLEY FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District V)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Frank Clark, Ron Nail and Frank Edwards
GEORGETOWN FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full time), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominee that filed: Michael Webb and Larry Anderson
LAKE VALLEY FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District II & V)
Vacancies: Two Directors (full time), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Brian Hogan
Appoint one nominee recommended by the district: Irene Kaelin
MEEKS BAY FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District V)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Korie Kromydas
One Vacant seat (district will not fill due to consolidation)
MOSQUITO FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: One Director (short term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Megan Holmsky
PIONEER FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Tony Marcaccio
Appoint one nominee recommended by the district: Candance Flaming
RESCUE FIRE PROTECTION DISTRICT
(Supervisorial District I & IV)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Penny Humphreys, Janice Araujo and Josh Pino
SPECIAL DISTRICTS
CAMERON PARK AIRPORT DISTRICT
(Supervisorial District II)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint three nominees that filed: Greg Wright, Mark Eagar and Diane Shariff
EL DORADO IRRIGATION DISTRICT
(Supervisorial District I, II, III, IV and V)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected by Division
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Pat Dwyer (Division 2) and Lori Anzini (Division 4)
EL DORADO RESOUCE CONSERVATION DISTRICT
(Supervisorial District I, II, III, IV and V)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Margaret Fortune
Appoint one nominee recommended by the district: Steven Schwarzbach
GEORGETOWN DIVIDE RECREATION DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominees that filed: Kim Taylor (Area 3) and Aloha Adams (Area 4)
GEORGETOWN DIVIDE RESOURCE CONSERVATION DISTRICT
(Supervisorial District IV)
Vacancies: Two Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint two nominee that filed: Bill Bennet and David Delongchamp
TAHOE PARADISE RECREATION AND PARK DISTRICT
(Supervisorial District V)
Vacancies: Three Directors (full term), Elected at Large
RECOMMENDED ACTION:
Appoint one nominee that filed: Joseph Cardniale
Appoint two nominees recommended by the district: Zane Graham and Vacant
THE FOLLOWING DISTRICTS DID NOT SUBMIT NOMINEES
Arroyo Vista Community Services District - 2 seats
Rising Hill Community Services District - 2 seats
Rolling Hills Community Services District - 2 seats
ALTERNATIVES
N/A
PRIOR BOARD ACTION
N/A
OTHER DEPARTMENT / AGENCY INVOLVEMENT
N/A
CAO RECOMMENDATION / COMMENTS
Approve as recommended.
FINANCIAL IMPACT
N/A
CLERK OF THE BOARD FOLLOW UP ACTIONS
Returned signed minute order to Election Department
STRATEGIC PLAN COMPONENT
N/A
CONTACT
Linda Webster X7483