Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 19-1795    Version: 1
Type: Agenda Item Status: Approved
File created: 11/26/2019 In control: Board of Supervisors
On agenda: 1/7/2020 Final action: 1/7/2020
Title: Clerk of the Board recommending the Board make the following Non-District specific appointments to various Boards, Commissions or Committees for the terms stated. Agricultural Commission Reappoint Greg Boeger, Member, Agricultural Processing, Term Expiration 1/1/2024. Reappoint William Draper, Member, Forest Industry Representative, Term Expiration 1/1/2024. Behavioral Health Commission Reappoint Dr. Stephen J. Clavere, Member, Term Expiration 1/1/2023. Building Industry Advisory Committee Reappoint Lori E. Burne, At-Large Member/Alternate, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Garry J. Gates, SAGE Alternate, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint James Donald Bayless, At-Large Member/Alternate, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Jeff Haberman, At-Large Member, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Jerry Homme, El Dorado Co. Builders Exchange Member, Term Expiration 1/1/2023. Reappoint Earl McGuire, SAGE Member, Term Expiration 1/1/2023. Cemetery Advisory Commission Reappoint Ramona Trip...
Title
Clerk of the Board recommending the Board make the following Non-District specific appointments to various Boards, Commissions or Committees for the terms stated.

Agricultural Commission
Reappoint Greg Boeger, Member, Agricultural Processing, Term Expiration 1/1/2024.
Reappoint William Draper, Member, Forest Industry Representative, Term Expiration 1/1/2024.

Behavioral Health Commission
Reappoint Dr. Stephen J. Clavere, Member, Term Expiration 1/1/2023.

Building Industry Advisory Committee
Reappoint Lori E. Burne, At-Large Member/Alternate, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Garry J. Gates, SAGE Alternate, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint James Donald Bayless, At-Large Member/Alternate, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Jeff Haberman, At-Large Member, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Jerry Homme, El Dorado Co. Builders Exchange Member, Term Expiration 1/1/2023.
Reappoint Earl McGuire, SAGE Member, Term Expiration 1/1/2023.

Cemetery Advisory Commission
Reappoint Ramona Tripp-Verbeck, Native American Representative, Term Expiration 1/1/2022.
Appoint Cindy Munt, Board of Supervisors Alternate, Term Expiration 1/1/2022.

Clean Tahoe Program - Board of Directors, formerly Tahoe Community Task Force
Reappoint Virginia Huber, Member, Term Expiration 1/1/2022.

El Dorado County Airports Advisory Committee
Reappoint Gary Vorderbruggen, Member Representing Georgetown Airport, Term Expiration 1/1/2024.

El Dorado County Child Abuse Prevention Council
Reappoint Sheryce M. Allendorf, Community Based Organization, Term Expiration 1/1/2022.
Reappoint Carolyn Barla, Community Based Organization, Term Expiration 1/1/2022.
Reappoint Johnson Daniel, Criminal Justice Representative, Term Expiration 1/1/2022.
Reappoint Betsy Vanderpool, Community Based Organization, Term Expiration 1/1/20222.

El Dorado County Early Care and Education Planning Council
Reappoint Candice Bailey, Provider-Joint Appointment, Term Expiration 1/1/2024.
Reappoint Sherri Springer, Provide...

Click here for full text