Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 20-1597    Version: 1
Type: Agenda Item Status: Approved
File created: 11/18/2020 In control: Board of Supervisors
On agenda: 1/5/2021 Final action: 1/5/2021
Title: Clerk of the Board recommending the Board make the following District specific appointment to Boards, Commissions or Committees for the terms stated. District I Appointments Assessment Appeals Board Reappoint Wendi-Mae Davis, Member - District 1, Term Expiration 08/30/2023. Cemetery Advisory Committee Reappoint Cindy Munt, Board of Supervisors Alternate, Term Expiration 01/01/2023. Reappoint Melina A. Peak, District Nominee - District 1, Term Expiration 01/01/2023. Commission on Aging Reappoint Raelene Nunn, Member, Term Expiration 01/01/2025. Community Action Council Reappoint Cindy Munt, Alternate, Term Expiration 01/01/2025. Community and Economic Development Advisory Committee Reappoint Glenn Krakow, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025. Fair Association Board of Directors Reappoint Christopher Whitaker, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025. Fish and Wildlife Commission Reappoint Dennis F. Byme, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025. Human Rig...
Attachments: 1. Public Comment BOS Rcvd 1-4-2021, 2. Public Comment BOS Rcvd 1-5-2021
Title
Clerk of the Board recommending the Board make the following District specific appointment to Boards, Commissions or Committees for the terms stated.
District I Appointments
Assessment Appeals Board
Reappoint Wendi-Mae Davis, Member - District 1, Term Expiration 08/30/2023.

Cemetery Advisory Committee
Reappoint Cindy Munt, Board of Supervisors Alternate, Term Expiration 01/01/2023.
Reappoint Melina A. Peak, District Nominee - District 1, Term Expiration 01/01/2023.

Commission on Aging
Reappoint Raelene Nunn, Member, Term Expiration 01/01/2025.

Community Action Council
Reappoint Cindy Munt, Alternate, Term Expiration 01/01/2025.

Community and Economic Development Advisory Committee
Reappoint Glenn Krakow, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Fair Association Board of Directors
Reappoint Christopher Whitaker, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Fish and Wildlife Commission
Reappoint Dennis F. Byme, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Human Rights Commission
Reappoint Allen C. Stansbury, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Library Commission
Reappoint Ruth B. Self, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Parks and Recreation Commission
Reappoint Wayne Lowery, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Planning Commission
Reappoint Jon. T. Vegna, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

Veterans Affairs Commission
Reappoint John R. Poimiroo, Alternate - District 1, Term Expiration 01/01/2025.
Reappoint Todd R. Smith, Member - District 1, Term Expiration 01/01/2025.

District II Appointments
Cemetery Advisory Committee
Appoint Larry Robinson, District Nominee 2, Term Expiration 01/01/2023.

Commission on Aging
Appoint Judy Husack, Member, Term Expiration 01/01/2025.

Community & Economic Development Advisory Committee
Appoint Rod Pimentel, Member - District 2, Term Expiration 01/01/2025.

El Dorado Solid Waste Advisory Committee
Appoint Laurel Stroud, Public Member - District 2, ...

Click here for full text