Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 20-0309    Version: 1
Type: Agenda Item Status: Approved
File created: 2/20/2020 In control: Board of Supervisors
On agenda: 5/19/2020 Final action: 5/19/2020
Title: Supervisor Novasel, based upon the recommendation of the First 5 El Dorado Children and Families Commission, recommending the Board: 1) Make the following appointments to the First 5 El Dorado Children and Families Commission: a) Appoint Tammy Chako, El Dorado County Public Health/Child Welfare Department Representative, Term Expiration 05/31/2023; b) Reappoint Ginger Swigart, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023; and c) Reappoint Connie Zelinsky, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023; and 2) Receive and file a Community Hub presentation from Kathleen Guerrero, Director.
Attachments: 1. A - Notice of Vacancy First 5, 2. B - F5ED Community Hubs Report, 3. C - 19-20 Hub Highlights, 4. D - First 5 Presentation

Title

Supervisor Novasel, based upon the recommendation of the First 5 El Dorado Children and Families Commission, recommending the Board:

1) Make the following appointments to the First 5 El Dorado Children and Families Commission:

a) Appoint Tammy Chako, El Dorado County Public Health/Child Welfare Department Representative, Term Expiration 05/31/2023;

b) Reappoint Ginger Swigart, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023; and

c) Reappoint Connie Zelinsky, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023; and

2) Receive and file a Community Hub presentation from Kathleen Guerrero, Director.

Body

A Notice of Vacancy ran from April 1, 2020 through April 13, 2020. Three applications were received. The First 5 El Dorado Children and Families Commission met on May 11, 2020 and made the following recommendations:

1) Appoint Tammy Chako, El Dorado County Public Health/Child Welfare Department Representative, Term Expiration 05/31/2023;

2) Reappoint Ginger Swigart, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023; and

3) Reappoint Connie Zelinsky, Community Representative, Term Expiration 05/31/2023.